Poslanstvo Rotary-a je "vzpodbujati in krepiti ideale nudenja pomoči ". Rotarijci jih krepijo z razvojem poznanstev kot priložnosti za dobrodelne aktivnosti, tako z vidika visokih etičnih meril v poslovnem in v poklicnem okolju in po drugi strani v svojem osebnem življenju. Cilj Rotary organizacije je pomagati v vsakdanjem življenju, čemur se Rotarijci skušajo pribljižati na naslednje načine:
1. Gojijo prijateljstvo, ki krepi medsebojno pomoč.
2. Sprejemajo visoka etična načela v zasebnem in poklicnem življenju ter cenijo vsako dejavnost, ki je širši skupnosti v korist.
3. Vzpodbujajo vsa odgovorna prizadevanja zasebnega, poklicnega in javnega značaja vseh ostalih članov Rotary klubov.
4. Z gojenjem dobre volje, zavzemanjem za sporazumevanje in mir med narodi, so Rotarijci skupnost poklicno dejavnih oseb, ki jih združujejo ideali pomagati drugim.
Kaj je Rotary?
Rotary International je organizacija svetovno povezanih poslovnežev in strokovnjakov iz različnih poklicev. Člani Rotary klubov po svetu skrbijo za dobrodelne človekoljubne dejavnosti, v svojih poklicih vzpodbujajo visoka etična načela in merila ter pomagajo širiti dobro voljo ter mir na svetu. Rotarijci načrtujejo in uresničujejo zelo različne humanitarne, izobraževalne in kulturne programe, ki bogatijo življenje ljudi v njihovi ožji sredini in tudi v svetovni skupnosti.
Rotary želi biti družba izbrane elite. Noben posameznik si te oznake ne more dati. Lahko si za to le prizadeva s svojo človeško naravnanostjo, mišljenjem, vedenjem, delom in priznavanjem obstoješih vrednot. Velja temeljno načelo, da Rotary klub sam odloči, koga sprejme v svoje vrste. Na lastno željo ni mogoče postati član Rotary-ja. Nosilci rotarijske ideje so posamezni člani Rotary kluba. lzhajajo iz različnih poklicnih področij, kjer imajo vpliv s svojo osebno integriteto. V Rotary klubu sklepajo osebna prijateljstva. S tem pospešujejo razumevanje med strokami.
Fundacija Rotary vsako leto zbere približno 90 milijonov USD in jih nameni za mednarodne štipendije, kulturne izmenjave ter večje in manjše humanitarne projekte, ki izboljšujejo kakovost življenja milijonom ljudi. Rotary je vsestransko spoštovan kot največja zasebna dobrodelna organizacija za mednarodne izobraževalne štipendije.
Rotarijci se redno sestajajo tedensko, gojijo prijateljstvo in se pogovarjajo o svojih načrtih, lokalnega in globalnega pomena, članstvo odseva širok prerez poklicev v okolici, kjer klub deluje.
Rotary bo vedno to, kar iz njega naredijo člani. Njegova moč je v vsakem posameznem članu. Le-ti so zavestno predani jasno določenim ciljem.
Prvi Rotary klub
Prvi Rotary klub je nastal v Združnih državah Amerike na pobudo odvetnika, poslovneža, popotnika in vizionarja Paul-a Harris-a. Želel je ustanoviti klub, ki bi vzpodbujal prijateljstvo med poslovneži. Porodila se mu je zamisel, da bi med prominentnimi osebnostmi v velemestu Chicagu ustvaril duh prijateljstva in naklonjenosti, ki ga je poznal v podeželskih krajih, kjer je odraščal. Tako je 23. februarja 1905 sklical tri prijatelje na sestanek. Razpravljali so o Paulovi zamisli, da bi se poslovneži redno srečevali, krepili tovarištvo ter širili krog poslovnih in poklicnih znanstev. Po razpravi tega dne so se odločili, da ustanovijo moški klub, kjer se bodo člani srečevali vsak teden. Članstvo je bilo omejeno na enega predstavnika vsakega poklica in poslovnega področja.
Zgoraj omenjeni poslovneži so s svojimi srečanji nadaljevali, vsakokrat pri drugem članu. Odtod tudi ime Rotary. To menjavanje mest srečanja, sestavni del ustanoviteljeve prvotne zamisli, je imelo namen, da bi se člani različnih poklicev in dejavnosti med seboj bolje spoznali. S tem bi posli med njimi lažje stekli. Po vključitvi petega člana se je skupina formalno organizirala in se poime-novala the Rotary Club of Chicago.
Postopno so pridobivali nove člane. Kmalu potem, ko so izbrali ime kluba, je eden od članov istega leta 1905 predlagal prvi znak Rotary-ja. To je bilo navadno kolo vprežnega voza (v gibanju, z oblakom prahu). Predstavljalo je civiliziranost in gibanje. Konec leta 1905 je ta prvi klub štel že 30 članov.
Drugi Rotary Club so ustanovili leta 1908 v San Franciscu v Kaliforniji. V Kanadi so prvi klub ustanovili leta 1910. Takrat je Rotary postal mednarodna organizacija in leta 1922 so sprejeli ime Rotary International.
Leta 1929 se je organizacija Rotary odločila za skupni ekskluzivni znak (emblem) vseh Rotarijcev. To je še danes zobnik s 24 zobci in šestimi špicami (klini) v temnomodri (royal blue) in zlati barvi. Kasneje so dodali še utor za zagozdo. Tako danes kolo predstavlja poleg civiliziranosti in gibanja še uporabnost oziroma pripravljenost služiti. Zastava Rotary International je bele barve z emblemom v sredini.
Emblem, nošen kot značka na reverju suknjiča, je danes po svetu razpoznavni znak Rotarijcev.
Preizkus štirih vprašanj!
Druženje pooseblja srečanja s prijatelji, ki enako mislijo in med katerimi vlada veliko zaupanja, vzajemne pomoči in strpnosti. Vsak rotarijec prenaša ta način življenja v okolje, v katerem živi in dela kot človek dobre volje. Vodilo pri tem je preizkus s štirimi vprašanji:
Ali je resnica? - Ali je pravično do vseh udeleženih? - Ali bo krepilo prijateljstvo in dobro voljo? - Ali bo služilo blaginji vseh udeležencev?
Pozitivni odgovori na ta vprašanja in delovanje bodo rotarijskemu klubu vedno dajali svojo moč.
Rotary v Sloveniji
Prvi Rotary klub v Sloveniji je bil ustanovljen dne 15. novembra 1930 v Mariboru.
Ustanovitvenih članov je bilo takrt 16 uglednih Mariborčanov sicer različnih narodnosti, pretežno pa Slovencev in Nemcev. Prvi predsednik je bil Henrik Sabothy, podjetnik in podpolkovnik v pokoju. Mariborski klub so kot botrski ustanovili rotarijci iz Zagreba. Najbolj zaslužen za ustanovitev kluba, je bil Nikola Jurković plemeniti, posestnik in lastnik gradu Radvanje. Klub je kasneje zaradi vojnih razmer prenehal delovati aprila 1941.
Ponovno je bil ustanovljen šele leta 1993, po osamosvojitvi Slovenije. Prvi predsednik tega kluba je bil Rudi Turk, dr. med., takratni direktor Splošne bolnišnice Maribor. Na srečo se je ustanovitvenim članom novega kluba pridružil edini preživeli član predvojnega Rotary kluba Maribor olimpionik Leon Štukelj, ki je prenašal izkušnje rotarijstva na nove člane in tako je lahko novi klub nadaljeval s tradicijo.